Nowy budżet 2021-2027

1 bilion 824 miliardy euro – to pieniądze w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz funduszu odbudowy po pandemii COVID-19. Ile dla Polski?

Z całej puli do Polski trafi 159 mld euro, z czego 124 mld zostaną wydane w formie dotacji, a pozostała część to niskooprocentowane pożyczki. Wsparcie dla Polski tym samym wyniesie 776 mld zł w cenach bieżących. Nadal Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności. Dodatkowo, w jej ramach trafią do nas środki wynegocjowane na walkę ze skutkami COVID-19 w wysokości około 3 mld euro. W przypadku przedsiębiorców, na nowe środki będą mogły liczyć przede wszystkim mikro-, małe i średnie firmy oraz podmioty współpracujące z jednostkami naukowymi. Ten kierunek był już widoczny w obecnym budżecie.

Wydatkowanie środków w nowej perspektywie finansowej będzie możliwe po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską nad kształtem tzw. Umowy Partnerstwa, która określa to, w jaki sposób fundusze unijne będą inwestowane. Zgodnie z zapewnieniami MFiPR jest jeszcze szansa na rozpoczęcie pierwszych konkursów dotacyjnych w 2021 r.

Więcej na temat samego instrumentu odbudowy po pandemii COVID-19 tj. Next Generation TUTAJ.

NewsletterZapisz się na nasz newsletter

... i zawsze bądź na bieżąco z aktualnościami!

Zapisując się na newsletter wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail w celach przesyłania informacji marketingowych przez firmę Zaga s.c.